West announces its officer moves for 2020

0 Comments

Territorial Commander Commissioner Kenneth G. Hodder announced the following appointments effective Wednesday, July 1, unless otherwise stated.

TERRITORIAL HEADQUARTERS

Personnel Services

Captain Hannah (Kil Ja) Lee, Personnel Officer

Program Services

Captain Christina Arnold, Territorial Director of Special Needs Ministries*

ADULT REHABILITATION CENTERS COMMAND

Major Charles Fowler, General Secretary

Major Shari Fowler, Secretary for Program

Captain Carlos Souza, Financial Development Officer

Major James Boyd, Administrator of Business, Las Vegas, Nevada

Major Cathi Boyd, Administrator for Program, Las Vegas, Nevada

Majors Donald and Martha Sheppard, Trainees-in-Charge, San Bernardino, California

Captain Willie Bland, Chaplain, San Diego, California

Captain Paul Swain, Administrator for Business, San Diego, California

Captain Jennifer Swain, Administrator for Program, San Diego, California

Lieutenant Quanna Brisbane, Director, Women’s Program, Las Vegas, Nevada

COLLEGE FOR OFFICER TRAINING

Administration

Major Rubina Navarro, Assistant Training Principal

Personnel

Major Charity Kramerius, Personnel Officer

Business Administration

Major Premek Kramerius, Director of Business Administration

Field Training

Captain Megan Trimmer, Field Training Officer

ALASKA DIVISION

Captains Minhee and Richard (Joo Hyun) Lee, Corps Officers, Anchorage Korean, Alaska

Lieutenants Brandon and Monica Kyle, Corps Officers, Kenai Peninsula, Alaska

CALIFORNIA SOUTH DIVISION

Captain Monica Covert, Divisional Women’s Ministries Secretary and Retired Officers’ Representative*

Captain Robert Covert, Divisional Director of Men’s Ministries and Divisional Kettle Coordinator* and VAVS Representative*

Major Osei Stewart, General Secretary for Metro Los Angeles, Community Development

Major Lynn Stewart, General Secretary for Metro Los Angeles, Program

Majors Carlos and Rosa Rodriguez, Corps Officers, San Pedro Temple, California

Majors Alexis and Vera Villanea, Corps Officers, Santa Maria, California

Captain Dean Lee, Chaplain, Los Angeles Silvercrest, Los Angeles, California

Captains Jose and Marina Martinez, Corps Officers, Compton, California

Captains Juan and Patricia Torres, Corps Officers, Ventura, California

Lieutenant Angelica Acosta, Corps Officer, Oxnard/Port Hueneme, California

Lieutenant Jeremy Alexander, Corps Officer, Centre City, California

Lieutenants Chelcee and Joshua Humphrey, Corps Officers, Antelope Valley, California

CASCADE DIVISION

Major Rhonda Lloyd, Executive Director, Veterans and Family Center

Major Thomas Stambaugh, Corps Officer, Boise, Idaho, and Treasure Valley Coordinator* and Idaho State Capital Liaison*

Major Kimberly Stambaugh, Corps Officer, Boise, Idaho, and Treasure Valley Coordinator*

DEL ORO DIVISION

Major Erica Helton, Corps Officer, Roseville, California—Effective Sept. 9

Captains Alwina and Helden Ainios, Associate Corps Officers, Sacramento Citadel, California

Captain Mark Stearns, Corps Officer, Carson City, Nevada, and Nevada State Capital (North) Liaison*

Captain Dora Stearns, Corps Officer, Carson City, Nevada

GOLDEN STATE DIVISION

Majors John and Judy Bennett, Corps Officers, Monterey Peninsula, California

Captains Jeffrey and Katie Breazeale, Corps Officers, Turlock, California

Captains Amy and Eric Park, Corps Officers, San Francisco All Nations, California

HAWAIIAN AND PACIFIC ISLANDS DIVISION

Major Stephen Ball, Divisional Secretary for Business

Major Nancy Ball, Divisional Secretary for Program

Captain Shawn Keoho, Corps Officer, Lihue, Hawaii

Captains Eric and Kari Rudd, Corps Officers, Guam

Captains Bill and Cathy Simon, Assistant Corps Officers, Ray and Joan Kroc Corps Community Center, Kapolei, Hawaii

Captains Eric and Jasiel Tumale, Corps Officers, Kauluwela Mission, Hawaii

INTERMOUNTAIN DIVISION

Majors Michael and Nancy Halverson, Corps Officers, Denver Citadel, Colorado

Captains Leslie and Mark Cyr, Corps Officers, Pueblo, Colorado

NORTHWEST DIVISION

Lieutenant Steven Pavlakis, Divisional Youth and Candidates’ Secretary

Lieutenant Stephanie Pavlakis, Divisional Youth Secretary and Divisional Women’s Ministries Secretary*

Majors Michael and Susan Nute, Chaplain and Special Projects Officers

Lieutenant Ivan Landeros, Divisional Secretary for Mission Development—Effective June 3

Majors Cheryl and Randy Kinnamon, Corps Officers, Tacoma, Washington

Major Iva West, Administrator for Business, Seattle Adult Rehabilitation Program

Major Brian West, Administrator for Program, Seattle Adult Rehabilitation Program 

Captain Christina Arnold, Corps Officer, Olympia, Washington, and Territorial Director of Special Needs Ministries*

Captain Jared Arnold, Corps Officer, Olympia, Washington, and Washington State Capital Liaison*

Captains Caleb Fankhauser and Christin Howard-Fankhauser, Corps Officers, Everett, Washington

Captains Angela and John Morrow, Corps Officers, Vancouver, Washington

Lieutenants Hector and Yasmin Acosta, Jr., Corps Officers, Seattle White Center, Washington

SOUTHWEST DIVISION

Major Lisa Frost, Divisional Secretary for Program 

Major Harold Frost, Divisional Social Services Secretary

Major Gaylene Yardley, Metro Phoenix Resource Officer

Captains Anthony and Lisa Barnes, Corps Officers, Las Vegas Citadel, Nevada, and Clark County Coordinators*

Captains Anthony and Tammy Poe, Corps Officers, Prescott, Arizona

Captain Gildete Souza, Assistant Corps Officer, Las Vegas Citadel, Nevada

Lieutenants Heather and Ty Baze, Corps Officers, Sierra Vista, Arizona

Lieutenant Camelia Gonzalez, Corps Officer, Yuma, Arizona

Lieutenant Kailah Kim, Corps Officer, Glendale, Arizona

Lieutenant Perfecta Weeden, Corps Officer, Glendale, Arizona

TRANSFERRING OUT OF TERRITORY

Major Julio A. Vasquez, Secretary for Program, Northern Divisional Headquarters, Central Territory

Major Karen Vasquez, Assistant Adult Ministries Secretary, Northern Divisional Headquarters, Central Territory

Captain Steve Staneart, Administrator for Business, Milwaukee, Wisconsin, ARC, Central Territory

Captain Daylene M. Staneart, Administrator for Program, Milwaukee, Wisconsin, ARC, Central Territory

Lieutenants Philip and Sejal McCutcheon, Assistant Corps Officers, Suginami Corps, Japan Territory

TRANSFERRING INTO TERRITORY

Major Lisa Frost, Divisional Secretary for Program, Southwest Division

Major Harold Frost, Divisional Social Services Secretary, Southwest Division

Major Erica Helton, Corps Officer, Roseville, California, Del Oro Division—Effective Sept. 9

Major Charity Kramerius, Personnel Officer, College for Officer Training

Major Premek Kramerius, Director of Business Administration, College for Officer Training

Captains Eric and Jasiel Tumale, Corps Officers, Kauluwela Mission, Hawaii and Pacific Islands Division

* Indicates additional responsibilities

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.