West’s officer moves announced

1 Comment

The Western Territory’s Personnel Department announced the following appointments, effective July 2 unless otherwise stated.

TERRITORIAL HEADQUARTERS – PROGRAM SERVICES
Major Ronda Gilger, assistant program secretary for Corps Ministries
Major Donald Gilger, director, world missions and overseas child sponsorship
Major Patricia Bradley, associate secretary, spiritual life development
Major Victoria Shiroma, associate social services secretary

ADULT REHABILITATION CENTERS COMMAND
Major David Davis, chaplain, Oakland ARC
Major Lola Davis, director of special services, Oakland ARC
Majors James and Rachel Gallop, chaplains, San Francisco ARC
Major Trish Poochigian, director of special services, Long Beach ARC
Major Brian West, administrator, Canoga Park ARC
Major Iva West, director of special services, Canoga Park ARC
Major Dennis Earnhart, administrator, Portland ARC
A/Captain Adriana Earnhart, director of special services, Portland ARC
Captain Michael and Major Beth Paugh, chaplains, Anaheim ARC
Lieutenant Troy Cook, assistant to the administrator, Portland ARC
Lieutenant Felicia Cook, assistant to the director of special services, Portland ARC
Lieutenant David McDaniel, administrator, Las Vegas ARC
Lieutenant Shawn McDaniel, director of special services, Las Vegas ARC
Lieutenant Ryan Struck, administrator, Denver ARC
Lieutenant Allison Struck, director of special services, Denver ARC
Lieutenant Victor Verdugo, administrator, San Bernardino ARC
Lieutenant Regina Verdugo, director of special services, San Bernardino ARC
Mr. Greg Howard, business administrator, Santa Monica ARC

COLLEGE FOR OFFICER TRAINING CURRICULUM
Lieutenant Nathan Darling, curriculum officer

FIELD TRAINING
Major Nancy Helms-Cox, director of field training
Lieutenant Clarissa Ochoa, field training officer

ALASKA DIVISION
Major Sherry McWhorter, administrator, Clitheroe Center
Majors Scott and June Nicloy, corps officers, Wrangell Corps
Captains Eric and Amy Park, corps officers, Anchorage Korean Corps
Captain Erica Yang, assistant corps officer, Anchorage Korean Corps
Captains Ronnie and Debra Davis, associate corps officers, Mat-Su Valley CorpsA/Captain Diana Gomes, director, McKinnell House
Lieutenants Caleb and Christin Fankhauser, corps officers, Homer Corps
Lieutenant Jeffrey Josephson, corps officer, Mat-Su Valley Corps and Mat-Su Valley Coordinator*
Lieutenant Michelle Josephson, corps officer, Mat-Su Valley Corps

CASCADE DIVISION
Major Nancy Dihle, divisional secretary for program and metro coordinator of Metro/City Command*
Captain Raymond Dihle, divisional secretary for business
Major Harryette Raihl, divisional women’s ministries secretary, older adult ministries secretary and Order of the Silver Star*
Major Robert L. Keene, service extension director
Major Miriam Keene, assistant women’s ministries secretary
Majors William and Brenda Hathorn, corps officers, Albany Corps
Majors Kenneth and Jennifer Perine, corps officers, Portland Tabernacle Corps
Lieutenants Jeremy and Violet Aird, corps officers, Bend Corps
Lieutenant Crystal Birks, assistant corps officer, Albany Corps
Lieutenant Maureen Lawliss, corps officer, Nampa Corps
Envoy Brenda Fries, in-charge, McMinnville Corps

DEL ORO DIVISION
Major Dana Johnson, divisional finance officer
Major Kathleen Johnson, older adult ministries secretary*
Major Susan Wun, Bay Area Chinese ministries outreach coordinator *
Major Larry and Captain Julie Feist, corps officers, Oroville Corps
Majors John and Ruth Lee, corps officers, Sacramento Korean Corps
Lieutenants David and Shanon Harth, corps officers, Oakland Garden Center Corps
Lieutenants John and Kyna Kelley, corps officers, Hayward Corps
Lieutenants Todd and Karen Lovelady, assistant corps officers, Santa Rosa Corps
Lieutenant Tersy Matto, assistant corps officers, Ray and Joan Kroc Corps Community Center , Suisun City

GOLDEN STATE DIVISION
Major Susan Wun, Bay Area Chinese ministries outreach coordinator
Captain Regina Shull, divisional youth secretary for teen and children’s ministries
Captain Maria Ramirez, mobile ministries officer
Captains Xia and Sia Xiong, associate officers pro-tem, Fresno County Coordination
Lieutenant Stacy Antonovich, corps officer, Clovis Corps
Lieutenant Luke Betti, associate corps officer, San Francisco Kroc Corps
Lieutenants Joel and Kimberly Boyd, corps officers, Merced Corps
Lieutenant Brenda Orr, associate corps officer, Ridgecrest Corps
Lieutenant Melissa Xiong, associate corps officers, Clovis Corps

HAWAIIAN AND PACIFIC ISLANDS DIVISION
Major David Harmon, divisional secretary for program, social services
Major Linda Harmon, divisional secretary for program, corps ministries
Major Mark Gilden, divisional secretary for business
Major Vicki Gilden, divisional women’s ministries secretary and community care ministries secretary and VAVS secretary *

INTERMOUNTAIN DIVISION
Lieutenant Peter Pemberton, divisional youth and candidates’ secretary
Lieutenant Jan Pemberton, associate divisional youth secretary
Majors Joseph and Nila Huttenlocker, corps officers, Ogden Corps
Majors Hendrik and Eugenia Sumter, corps officers, Denver Citadel Corps
Lieutenants Clinton and Megan Trimmer, corps officers, Bozeman Corps
Lieutenant Darrell Williamson, administrator, Denver Harbor Light Center, and corps officer, Denver Lighthouse Corps*

NORTHWEST DIVISION
Majors Ron and Ronalee Fenrich, corps officers, Puyallup Valley Corps
Majors Robert and Amanda Reardon, corps officers, Seattle Temple Corps
Captains Mark and Monica King, corps officers, Great Falls Corps
Captain Laura Wycoff, associate corps officer, Helena Corps
Lieutenants Jonathan and Nichole Woollin, corps officers, Longview Temple Corps

SIERRA DEL MAR DIVISION
Major Lynn Stewart, divisional women’s ministries secretary
Captain Timothy Carr, divisional secretary for business
Lieutenant Jay Koebel, divisional youth and candidates’ secretary
Lieutenant Ashley Koebel, associate divisional youth secretary
Captain Emily Jones, Big Bear community outreach officer and Pine Summit chaplain

SOUTHERN CALIFORNIA DIVISION
Majors Hector and Ana Diaz, corps officers, Santa Ana Temple Corps and divisional Hispanic ministries coordination*
Lieutenant Juan Barriga, assistant corps officer, Compton Corps
Lieutenant Willie J. Bland, assistant corps officer, Santa Barbara Corps

SOUTHWEST DIVISION
Major Evangeline Leslie, special services director, Tucson City
Captain Lisa Smith, assistant social services director, Clark County
Majors Wayne and Patricia Wetter, associate corps officers, Sun Cities West Valley Corps
Captain Mark and Lieutenant Lisa Davey, corps officers, Casa Grande Corps
Captains Saul and Jessica Doria, corps officers, Santa Fe Corps
Captains Robert and Stephanie Lueras, corps officers, Lake Havasu City Corps
Captains William and Elizabeth Welch, corps officers, Sun Cities West Valley Corps
Lieutenants Joseph and Dina Cisneros, corps officers, Phoenix Maryvale Corps
Lieutenant Mareah Morrow, assistant corps officer, Glendale Corps
Lieutenant Natalia Berggren, corps officer, Clovis Corps
Mr. Joe and Lieutenant Celeste Morefield, in-charge, Alamogordo Corps
Mr. & Mrs. Kris and Terry Suarez, in-charge, Tucson Temple Corps

TERRITORIAL HEADQUARTERS – AWAITING APPOINTMENT
Majors Premek and Charity Kramerius, awaiting appointments

TRANSFERRING INTO TERRITORY
Major Susan Wun, Bay Area Chinese ministries outreach coordinator
Majors Robert and Amanda Reardon, corps officers, Seattle Temple Corps
Majors Hendrik and Eugenia Sumter, corps officers, Denver Citadel Corps
Major Dennis Earnhart, administrator, Portland ARC
A/Captain Adriana Earnhart, director of special services, Portland ARC

TRANSFERRING OUT OF TERRITORY
Captains Jason and Angelina Koenig, assistant training school officers, Mexico Territory

* indicates additional responsibilities

1 Comment

  1. Kenneth Welch

    May 7, 2014 at 6:24 pm

    Please advise when a band concert will be held at Salt Lake City, UT will be held.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>